Wed. Jun 19th, 2024

विश्वको आर्थिक विकासका लागि व्यावहारिक विचारहरू प्रदान गरिने चीनका राष्ट्राध्यक्ष सीको भनाई

काठमाडौं, २०७७ पुस १ गते बुधबार

चीनका राष्ट्राध्यक्ष सी चिन फिङले विश्वको आर्थिक विकासका लागि व्यावहारिक विचारहरू प्रदान गरिने बताउनु भएको छ ।

चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टीका महासचिव समेत रहनु भएका सी ले लिखित रुपमा व्यक्त गर्नु भएको सो विचार डिसेम्बर १६ तारिखका दिन चीनको ूछ्यौ शूप त्रिकामा प्रकाशित भएको हो । सो पत्रिकामा जिम्मेवारी बाँड्दै विश्वव्यापी विकासलाई साझा रुपमा बढाउने शीर्षकको सी को लेख प्रकाशित गरिएको छ ।

सो लेख विश्व आर्थिक फोरम २०१७ को वार्षिक बैठक उद्घाटन समारोहमा राष्ट्राध्यक्ष सी चिन फिङले दिनुभएको मुख्य सम्बोधन पनि हो। यद्यपि तीन बर्ष बितिसकेको सन्दर्भमा यस लेखले वर्तमान अवस्था विशेष गरी महामारी अन्तर्गत विश्वव्यापी आर्थिक विकासका लागि व्यावहारिक विचारहरू प्रदान गर्दछ भनि सीआरआईले समाचार लेखेको छ ।

वर्तमान विश्वव्यापी आर्थिक मन्दीमा, सबै देशहरूले आफ्नो देशको आर्थिक विकासमा विभिन्न अवरोध र कठिनाइहरूको सामना गरिरहेका छन्। विशेष गरी, आर्थिक विकासको मन्दीले सबै देशहरूमा देखिएको सामाजिक समस्याहरू बन्द ढोका पछाडि समाधान गर्न असमर्थ छन्। यस सन्दर्भमा, सबै देशहरूले सहयोगलाई सुदृढ पार्नुपर्दछ तबमात्र नवीन साहस लिएर संकटबाट बाहिर निस्कन सकिन्छ। राष्ट्राध्यक्ष सीले आफ्नो लेखमा भन्नु भएको छ: “भूमण्डलीकरणले ल्याएका अवसर र चुनौतीहरूको सामना गर्दै सही विकल्प भनेको सबै अवसरहरूको पूर्ण उपयोग गर्दै चुनौतिको सामना र आर्थिक भूमण्डलीकरणको प्रवृत्तिलाई मार्गनिर्देशन गर्नु हो।”

वर्तमान महामारीको स्थितिमा चीनको अर्थव्यवस्था बर्षको सुरूमा स्थिर रह्यो, तर सरकारको समग्र योजना र जनताको संयुक्त प्रयासमा चीनको अर्थतन्त्र द्रुत गतिमा सुधार भइरहेको छ। चीन आर्थिक भूमण्डलीकरणको लाभार्थी र योगदानकर्ता पनि हो। विश्व आर्थिक विकासका लागि भूमण्डलीकरण जहिले पनि महत्त्वपूर्ण शक्ति भएको छ, चाहे यो विकासोन्मुख देशहरु वा विकसित देशहरूको लागि होस् ।

Facebook Comments