Mon. Jun 17th, 2024

चीनको नयाँ विकास खाका विश्वका लागि नयाँ अवसर प्रदायक

काठमाडौं, २०७७ कात्तिक १५ गते शनिबार

भर्खरै सम्पन्न भएको चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टी १९औँ केन्द्रिय समितिको पाँचौँ पूर्ण बैठकले《चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टीको केन्द्रीय समितिको नागरिक अर्थतन्त्र र सामाजिक विकासको १४औं पञ्च वर्षीय योजना र सन् २०३५ दीर्घकालीन लक्ष्य निर्धारण सुझाव》पारित गरेको छ।

चिनियाँ कम्युनिष्ट पार्टीले देश चलाउन आर्थिक तथा सामाजिक विकासको मार्गनिर्देशन गर्न मध्यम र दीर्घकालीन योजनाको प्रयोग गर्नु महत्वपूर्ण तरिका हो। यस पूर्ण बैठकको महत्वपूर्ण काम “१४औं पञ्चवर्षीय योजना” अवधिमा चीनको विकासको दिशा औंल्याउनु हो। यो अवधि पहिलो ५ वर्षको हुनेछ जुन चीनले समाजवादी आधुनिक देश निर्माणको नयाँ यात्रालाई चौतर्फी रूपमा अग्रसर बनाउने छ र दोस्रो शताब्दी लक्ष्यको लागि अघि बढ्ने महत्वपूर्ण मार्ग तय गर्नेछ।

चिनिया अन्तर्राष्ट्रिय रेडियो सीआरआईका अनुसार  अन्तर्राष्ट्रिय स्थितिबाट हेर्दा, हालको विश्वका ठूला परिवर्तनहरू द्रूत गतिमा भइरहेका छन् र नयाँ कोरोना भाइरसको महामारीले विश्वव्यापी आर्थिक र सामाजिक विकासमा गम्भीर प्रभाव पारेको छ। विश्वभरका सबै देशहरू पुनरुत्थानको नयाँ अवसरहरूको प्रतीक्षामा छन्। यस सन्दर्भमा, प्रमुख प्रस्थान विन्दुहरूमा विश्वको दोस्रो ठूलो अर्थतन्त्रको विकास मार्गचित्र पक्कै पनि अन्तर्राष्ट्रिय समुदायको सामान्य अपेक्षा जगाउँदछ।

बजार विश्वमा एक दुर्लभ संसाधन हो। चीनमा सुपर बजारको साथ कडा घरेलु परिसंचरणले अनिवार्य रूपमा अझ बढी विश्वव्यापी उच्च-गुणस्तरीय स्रोतहरू आकर्षित गर्दछ, यसैले अन्तर्राष्ट्रिय आर्थिक परिचालन र घरेलु र अन्तर्राष्ट्रिय प्रसारको पारस्परिक प्रवर्द्धनलाई महसुस गराउनेछ।

Facebook Comments