Mon. Jun 17th, 2024

चीन “नयाँ कोरोना भाइरस खोप कार्यान्वयन योजना”मा सहभागी

काठमाडौं, २०७७ असोज २५ गते आईतबार

चीनको परराष्ट्र मन्त्रालयको वेबसाइटका अनुसार अक्टोबर ८ मा चीनले ग्लोबल एलायन्स खोपसँग सम्झौता गर्दै “नयाँ कोरोना भाइरस खोप कार्यान्वयन योजना”मा औपचारिक रुपमा सहभागी भएको छ।

सीआरआईका अनुसार “नयाँ कोरोना भाइरस खोप कार्यान्वयन योजना” ग्लोबल एलायन्स खोप, विश्व स्वास्थ्य संगठन र महामारी रोकथाम इनोभेशन एलायन्सको संयुक्त प्रस्तावित परियोजना हो। यस परियोजनाको उद्देश्य नयाँ कोरोना भ्याक्सिनको विकास र उत्पादनलाई तीब्र पार्नु हो र प्रत्येक देशले नयाँ खोपका लागि उचित पहुँच सुनिश्चित गर्नु हो। यस परियोजनाको उद्देश्य नयाँ कोरोना भाइरसको विकास र उत्पादनलाई तीब्र पार्ने लक्ष्य राख्नु हो र प्रत्येक देशले खोपको लागि उचित पहुँच सुनिश्चित गर्नु पर्नेछ।

अक्टोबर ९ तारिखमा विश्व स्वास्थ्य संगठनले नयाँ कोरोना भाइरसको लागि नियमित समाचार सम्मेलन गर्‍यो। विश्व स्वास्थ्य संगठनका महानिदेशक टान देसाईले यस हप्ता चीन र दक्षिण कोरिया “नयाँ कोरोना भाइरस खोप कार्यान्वयन योजना”मा सहभागी हुने बताउँदै हाल विश्वभर १७१ देश र अर्थव्यवस्था यो योजनामा सहभागी भएका बताउनुभयो।

बेलायती “गार्जियन” पत्रिकाले चीन “कार्यान्वयन योजना”मा सहभागी महामारीको बिरूद्ध लड्नको लागि अन्तर्राष्ट्रिय समुदायको एकतामा अझ बढी विश्वास जगाएको जनाएको थियो।

वाशिंगटन पोष्टले चीनमा नयाँ कोरोना भाइरसको महामारी फैलिएपछि सरकारले चाँडै घरेलु भाइरसको फैलावटलाई नियन्त्रणमा लिए, साथै विदेशमा मास्क, मेडिकल उपकरण र अन्य सामग्रीहरू पनि दान गर्यो उल्लेख गरिएको छ। उक्त प्रतिवेदनका अनुसार चीनले धेरै खोपहरूको अन्तिम परीक्षण चरणमा प्रवेश गरिसकेको छ। यस समय चीनले “कार्यान्वयन योजना” मा सहभागी भएको छ र विश्वसँगै “महामारीको बिरूद्ध एकताबद्ध” हुने आफ्नो प्रतिबद्धतालाई प्रकाश पार्दैछ।

Facebook Comments