Wed. Nov 25th, 2020

प्रधानमन्त्री भन्नुहुन्छ: ‘त्रिभुवन विश्व विद्यालय नै शिक्षाको धरोहर हो’

प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओली फाईल फोटो

काठमाडौं, २०७७ असोज १७ गते शनिबार

प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले नेपालको उच्च शिक्षामा त्रिभुवन विश्वविद्यालयले प्रशंसनीय भूमिका निर्वाह गरेको बताउनुभएको छ । त्रिविका कुलपति समेत रहनु भएका ओलीले सीमित स्रोत र साधन भए पनि विश्वविद्यालयले अन्तर्राष्ट्रियस्तरको उच्च शिक्षा उपलब्ध गराउँदै आएकोमा आगामी दिनमा थप अनुसन्धानमुखी एवं व्यावहारिक शिक्षालाई प्रोत्साहन गर्न उहाँले जोड दिनुभएको खवर गोरखापत्र अनलाईनले लेखेको छ ।

त्रिभुवन विश्वविद्यालय सभाको बैठक आर्थिक वर्ष २०७७।७८ विद्युतीय माध्यमबाट आयोजना गरिएको सभालाई शुक्रबार सम्बोधन गर्नुहुँदै उहाँँले नेपालको सन्दर्भमा त्रिभुवन विश्वविद्यालय नै आधुनिक शिक्षाको धरोहर भएको भन्दै विश्वविद्यालय ख्यातिप्राप्त तक्षशिक्षा, नालान्दा, अक्सफोर्ड र क्याम्ब्रिज विश्वविद्यालयसरह रहेको उल्लेख गर्नुभयो । उहाँले विश्वविद्यालयले देशको मौलिक ज्ञान, चेतना, सहिष्णुता र सभ्यतालाई थप उजागर गर्दै लैजानुपर्ने बताउनुभयो । उच्च शिक्षा मौलिक, विश्वस्तरीय एवं प्रतिस्पर्धी हुनुपर्ने धारणा राख्दै मुलुकको चौतर्फी आवश्यकतालाई सम्बोधन गर्ने शिक्षा वर्तमान युगको आवश्यकता रहेको धारणा व्यक्त गर्नुभएको थियो ।

शिक्षा, विज्ञान तथा प्रविधि मन्त्री एवं त्रिभुवन विश्वविद्यालयका सहकुलपति गिरिराजमणि पोखरेलले कोरोना भाइरस (कोेभिड-१९)बाट सिर्जित विश्व परिस्थितिलाई अवसरका रूपमा परिणत गर्दै उच्च शिक्षा थप सिर्जनशील एवं उत्पादनमुखी बन्नुपर्ने धारणा व्यक्त गर्नुभयो । आफ्नो बासस्थानलाई नै शिक्षण सिकाइको महìवपूर्ण स्थानका रूपमा विकसित गर्दै शिक्षालाई बहुआयामिक बनाउने अवसरका रूपमा लिन सम्पूर्ण शिक्षक एवं प्राध्यापकलाई अनुरोध गर्नुभयो ।

कोभिड-१९ का कारण नेपालको शैक्षिक व्यवस्थापनमा थप चुनौती थपिएको भन्दै उहाँले वैकल्पिक शिक्षण विधिको उपयोग गरी शैक्षिक सत्रलाई सदुपयोग गरिने बताउनुभयो । विश्वविद्यालयका उपकुलपति प्रा.डा. धर्मकान्त बास्कोटाले विश्वविद्यालयलाई प्रविधिमैत्री बनाउन सूचना प्रविधि नवप्रवर्तन केन्द्रको निर्माण गरिएको, अनुसन्धानमा थप बजेटको व्यवस्था गरिएको, पूर्वाधार निर्माणलाई थप क्रियाशील गरिएको बताउनुभयो ।

Facebook Comments